Перш за все, потрібно відзначити у яких випадках заповіт вважається нікчемним і його визнання недійсним в суді не потрібно:
- заповіт складено особою, яка не мала на це права (недієздатним, малолітнім, неповнолітнім особою, особою з обмеженою працездатністю, представником від імені заповідача);
- заповіт складено з порушенням вимог щодо його форми та завірення.
Заповіт має бути складено в письмовій формі, із зазначенням місця і часу його складання. Підписати заповіт повинен заповідач власноруч. Якщо з причин, пов’язаних зі станом здоров’я або фізичним недоліком, заповідач не може цього зробити, заповіт від його імені може підписати інша особа. У такому разі підпис людини, яка підписала заповіт, засвідчує нотаріус із зазначенням причин, по якій заповідач власноруч не міг поставити свій підпис.
Крім нотаріуса засвідчити заповіт можуть і інші посадові особи. Так, в населеному пункті, де немає нотаріуса, заповіт може бути завірений посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Заповіт також може бути завірений головним лікарем (його заступником, черговим лікарем) медичної установи, капітаном судна, начальником експедиції, командиром (начальником) військової частини, начальником установи виконання покарань, начальником слідчого ізолятора. У цих випадках при підписанні заповіту повинні бути присутніми два свідки. За позовом зацікавленої особи заповіт може бути визнано недійсним у судовому порядку, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі. Наприклад, було складено під впливом фізичного або психічного насильства, або особою, яка внаслідок стійкого розладу здоров’я не усвідомлювала значення своїх дій і не могло ними керувати. Доказом цієї обставини буде служити висновок посмертної судово-психіатричної експертизи.
Якщо Вам чи Вашим близьким потрібна консультація або юридична допомога, юридичний супровід зі спадкового, кримінального, цивільного, житлового, земельного, трудового, податкового, сімейного права, звертайтеся до наших досвідчених фахівців, які допоможуть Вам вийти зі складних життєвих ситуацій!
Оскарження заповіту: